OZON DESTEKLİ SAÇ VE CİLT BAKIM YAĞI


Saçları dökülen,saç derisinde egzama,kepek ve sivilce şikayeti olan orkadaşlarımızın önerisi üzerine saç  ve cilt bakınmı için yararlı yağları oranlarına göre bir araya getirp ozonlayarak tahkirlerinize sunmuş bulunuyoruz. görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz .

ARGAN YAĞI : Saç bakımında çok kullanılan argan yağı saçı ağırlaştırmadan parlaklık verme özelliğine sahiptir. Argan yağı cilt için kullanıldığında ise cilde yumuşaklık ve parlaklık verme gibi özellikleri vardır.

Argan yağı sedef hastalığına ve egzamaya iyi gelir. Özellikle sedef hastalığı ve egzama çok uzun yıllar kişilerin kurtulamadığı hastalıkları olarak bilinmektedir. Sedef hastalığı ve egzama için semptomları azaltıcı etkiye sahiptir.

Çatlayan dudaklara iyi gelir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında yüzün en hassas bölgelerinden bir tanesi olan dudaklar oldukça çatlar. Bunu önlemenin en önemli yöntemi ise argan yağını kullanmaktır. Argan yağının doğru şekilde kullanılması dudakları yumuşatarak pürüzsüz ve yumuşak bir hale getirecektir.
Yaşlanma karşıtıdır. Argan yağı içerdiği yüksek antioksidan sebebiyle cildi nemlendirirken aynı zamanda cilde esneklik kazandırma özelliğine de sahiptir.

ASPİR YAĞI :Saçlara parlaklık ve canlılık kazandırır.

Saç derisinde dolaşımın artmasını sağlar.Saç köklerini kuvvetlendirir. Saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar.

İnce saç tellerine sahip olan kişiler düzenli olarak kullandığında ince saç tellerinin kalınlaşmasına, saçların gürleşmesine yardımcı olur.Özellikle yağ içeriği bakımından oldukça zengindir ve yıllar boyunca Antik Mısırlılar tarafından besleyici özelliği ile kullanılmıştır.Cilt bakımında hücre yenilenmesini sağlaması ve cilde esneklik vermesi nedeniyle sıklıkla kullanılır.Saç derisindeki kan dolaşımını arttırır ve saçların güçlenmesini, beslenmesini sağlar.Saç köklerini uyararak saçın uzamasını, daha sağlıklı bir saç büyümesini teşvik eder.Cilt altındaki kan dolaşımını hızlandıran aspir yağı, kafa derisinin sağlığını destekler. Bu sayede saçlar daha hızlı uzar.Saçlarına bakım yapan kişi hem oleik asit hem de E vitamini içeriğini bir den almış olur. Saç sağlığını çift yönlü olarak destekler.Protein kaybı, saç dökülmesinin ve kelliklerin arkasındaki temel nedenlerden biri olarak kabul edilir. Aspir yağı, protein kaybını büyük ölçüde engelleyerek, saçların büyümesi için kullanılabilir.Antioksidan özelliği, saçın içsel stres veya UV ışınları sonucunda ortaya çıkabilen serbest radikallerle saldırılmasını önler.Aspir yağı sadece saçlarınızın büyümesini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda saçlarınızı büyük ölçüde korur, besler ve nemlendirir. Aspir yağı saç köklerini kuvvetlendirir ve güçlendirir. Özellikle boyadan, denizden ve güneşten çok yıpranmış saçlar için önerilmektedir.

Sarımsak Yağı Faydaları Nelerdir?

sarımsak yağı ne işe yarar diyenler için bir liste oluşturduk. Bu listede besin değeri yüksek besleyici siyah sarımsak yağının faydaları yer alıyor.

SARIMSAK YAĞI  cildi besler ve onarır. Bu nedenle cilt hasarlarında doğrudan uygulanması önerilir.

Enfeksiyonu temizleme görevi vardır. Dokuda ya da vücudun herhangi bir noktasında oluşan enfeksiyonu temizlemek için kullanılır.

cildi yoran toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Ölü derinin kolayca atılmasını ve yeni hücrelerin oluşmasını destekler.

Cilt lekelerini giderme konusunda birçok kişiye yardım eder.

 • Besin değeri yüksek ve vitamin oranı fazla olduğu için cildin nem dengesini sağlar. Böylece cilt kuruluğunu önlemiş olur.
 • düzenli şekilde kullandığınızda saç diplerini beslemiş olursunuz.
 • Saçların ihtiyaç duyduğu nemi ve vitamini kara sarımsaktan alabilirsiniz.
 • Saçlarına canlılık katmak isteyenlerin mutlaka denemesi tavsiye edilen sarımsak yağı aynı zamanda saç derisinde oluşan hastalıkları da tedavi etmektedir

 Keten tohumunun saça faydaları

Saçların doğal nem dengesini ve su dengesini korur.

Onarıcı ve nemlendirici özelliğe sahiptir.

Saç tellerinin beslenmesine yardımcı olur.

Saçlara parlaklık verir.

Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Buğday Yağının Saça Faydaları

Kuru, kırılgan, cansız ve kıvırcık saçlara sahip biriyseniz saçlarınızın köklü bir onarıma ihtiyacı         var demektir. Buğday yağı saçlarınızın kaybolan nem dengesini düzenler, saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi engeller, cansız ve uzamayan minik saçları besleyerek uzamasını sağlar. Dahası, kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç çıkmasını teşvik eder.

 Saçları yumuşatma özelliği: Kuru saçlar kolayca kabarır, elektriklenir, kırılır ve cansız görünür.     Saç deriniz saçlarınızı nemlendirmek için yağ salgılar ancak bu yağ çoğu kişide kafa derisinde birikme eğilimindedir. Uzun saçlarınız varsa, kökler yağlı olabilir fakat saçınızın geri kalanı kuru ve kırılgan olabilir. Saçlarınıza yumuşaklık ve nem kazandırmak için yumuşatıcı özellikler veren, uzun zincirli yağ asitlerinden oluşan buğday tohumu yağı kullanabilirsiniz. Özellikle ısı içeren, fön, maşa ve düzleştirici gibi ürünleri sık sık kullanıyorsanız, saçlarınızı yumuşatmak ve onarmak için buğday yağını tercih edebilirsiniz.

 E vitamini içeriği: Buğday tohumu yağı, E vitamini de dahil olmak üzere bir dizi vitamin içerir.    E vitamini veya bir başka ismiyle tokoferol, cilt yararları ile bilinir ve hem cilt hem de saçlarda kolayca emilir. E vitamini potansiyel olarak cilt hücresi oluşumunu desteklemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, harika bir nemlendiricidir. Bu da onu şampuanların ve saç kremlerinin en iyi bileşenlerinden biri yapar

Isırgan otu yağıcildin yaşlanmasını engellemektedir. Alerjik rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılabilmektedir. Ayrıca hücre yenileme özelliğinden dolayı saçlara uygulanması durumunda güçlenmesini ve dökülmesini engellemektedir. Isırgan otu tohumu yağı; masaj yapılarak uygulanabilir

 Susam yağı, ilk olarak kullanımı cilt ve saç hastalıklarıyla ilgili problemleri yok     etmektir.   Özellikle susam yağı pek çok saç ve cilt ürününde kullanılır. Evde yaptığımız maskeler içerisinde bir miktar susam yağı ekleyerek hem cildinizin güzelleşmesini hem de saçın parlak bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Susam yağının cilde faydaları şunlardır;

– Susam yağı, içeriğinde bol miktarda çinko minerali bulunur. Çinko öncelikle cilt   sağlığı    için çok önemli bir mineraldir. Bu mineral cildin elastikiyetini artırır. Böylece cilt yüzeyindeki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

Cilt kanserine karşı susam yağı çok şifalı bir bitkidir.

– Cilt yüzeyinde görülen pürüzler ve erken yaşlanma izlerinin giderilmesi susam yağı    sayesinde gerçekleşir.

– Cildi doğal bir şekilde nemlendirir. Özellikle cilt yüzeyindeki çatlakların giderilmesini sağlar.

– Yaz aylarında ise cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.

Susam yağının saça olan faydası ise öncelikle saç dökülmelerini engellenmesidir. Saçınıza bir    miktar susam yağı ile yaptığınız maske sayesinde saç derisindeki kan dolaşımı hızlanır. Kan dolaşımının hızlanması ile saçlarınız daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar. Saçlarda çok fazla kırık ve mantar durumu varsa susam yağı sayesinde engellenebilir. Haftalık olarak yapacağınız susam yağı maskesi sayesinde saçlarımızdaki erken beyazlamayı ve kepek oluşumunu da engelleyebilirsiniz.

     Argan yağının saça faydaları

Argan yağı, yıpranmış ve donuklaşmış saçlara parlaklık kazandırır.

Saç kırıklarının oluşmasını engeller .Aynı zamanda da saçı besler.

Argan yağının cilde faydaları nelerdir?

Kırışıklıkları azaltarak cildin sıklaşmasını sağlar. Aynı zamanda cildin    yumuşamasına    yardımcı olur. Sivilce tedavisinde de etkilidir. Stres, çevre kirliliği, Zararlı güneş ışınları gibi olumsuz etkilerin önüne geçerek hücrelerin yenilenmesini sağlar. Böylece de cilde canlılık kazandırır. Gözaltı kırışıklıklarına da iyi gelir. Cilteki tahriş ve iltihaplanmayı da azaltan argan yağı, kuru ve yağlı ciltlerde de tercih edilebilir.

Ceviz yağının faydaları, çoğunlukla içeriğinde bulunan antioksidan        tipi ellagic asitten ileri gelmektedir. Ceviz yağı, ayrıca içerdiği manganez, melatonin ve de bakır ile; kalp hastalıklarına sebep olan endotelin seviyelerini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Cilde uygulandığında yumuşatıcı etkisi olan ceviz yağının, masaj yağları olarak da birçok farklı markanın ürünlerinde kullanılmaktadır.

Yemek soslarında veya cilt için, ceviz yağı kullanımı; oldukça çok tercih edilir. Gerekli yağ asitlerini ve A, E, C ile B grubu vitaminlerini almak adına; ceviz yağı, destek sağlayacaktır. Omega-3 yağ asitlerini bulundurması bakımından da, zengindir. Ceviz yağı, saç ve cildin sağlıklı olması açısından gereklidir.

Ceviz, bol miktarda fitobesinler içermektedir. Selenyum, demir, magnezyum,     fosfor, çinko ve kalsiyum da; en uygun miktarlarda bulunmaktadır.

 • Jojoba yağının içeriğindeki A ve E vitaminin sağladığı antioksidan etkilerin yanında güçlü yağ asitleri sayesinde kırışıklıklara karşı savaşır ve cildin genç görünmesini sağlamaya yardımcı olur.

Jojoba yağının yapılan çalışmalarda güçlü bir nemlendirici bileşen özelliği  gördüğü gözlemlenmiştir. Cildin nem kaybetmesini önlemek için koruyucu bir bariyer görevi görür.

Jojoba yağı, sürtünmeyi ve çatlamayı gidermeye, kurutmanın neden olduğu kızarıklığı azaltmaya, cildi sakin ve rahat tutmaya yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Jojoba yağındaki E vitamini ve B-kompleks vitaminleri cilt onarımına ve hasar kontrolüne yardımcı olur.

Yapılan birçok bilimsel çalışmada jojoba yağının doğal bir antibakteriyel ajan olduğu görülmüştür.Aynı zamanda bazı mantar türleri üzerinde de etkili olduğu gözlenmiştir.

Jojoba yağının içeriğinde bulunan A ve E vitaminin antioksidan etkisi ile cildin gün içinde maruz kaldığı kirletici ve toksik maddelere karşı oksidatif stres ile savaşmasına yardımcı olur.Aynı zamanda antimikrobiyal etkisi ile cilt üzerinde oluşan enfeksiyonlara karşı savaşır. 

Jojoba yağının içeriğindeki fenolik bileşiklerin ve bazı vitaminlerin antioksidan etkilerine dayanarak cilt üzerinde kollajen sentezini arttırdıklarına dair bilimsel araştırmalar hala devam etmektedir.Kollajenin temel amacı ise dokulara destek sağlamak, doku ya da organların canlı ve esnek kalmasına yardımcı olmaktır

Ciltteki sebum; saçlı deri ve cildin kurumasını önleyip dış etkenlere karşı koruyan bir yapıdır.Ve yapılan araştırmalarda jojoba yağının ciltteki doğal sebumun moleküler yapısına benzerlik gösterdiği görülmüştür.

Jojoba yağı cildin yağlarına çok benzediğinden, derhal cilde nüfuz eder ve kolayca pürüzsüzleşir, gözenekleri tıkamadan veya yağlı bir kalıntı bırakmadan sağlıklı, parlayan cildi teşvik etmeye yardımcı olur

Jojoba yağının yanık ve yaraların iyileşmesinde ve onarılmasında alternatif bir tedavi seçeneğolacağına dair bilimsel araştırmalar mevcuttur.

Jojoba yağı sedef,egzema gibi iltihaplı cilt rahatsızlıklarında antienflamatuvar ve iyileştirici etkiye sahiptir.Ve bu rahatsızlıkların oluşturduğu tahriş, kızarıklık ve kaşıntıyı önler. 

Jojoba yağının içeriğindeki E vitami ve fenolik bileşiklerin güneşin yaydığı zararlı ışınlara (UV) karşı koruma özelliği olduğu görülmüştür.Aynı zamanda güneşten dolayı hasar görmüş cildin onarılmasında ve kaybedilen nemin geri kazanılmasında rol oynar. 

Jojoba yağının güçlü antimikrobiyal ve antienflamatuvar etkisi ile akneye yatkın, lezyonlu cilt ve aknesi olanlarda olumlu sonuçlar edinilmiştir

Jojoba yağı yaraların iyileşmesi ve onarılmasında etkili olduğu gibi yara izlerinin giderilmesinde de etkilidir.Yağın içeriğindeki E vitaminin bu etkiden sorumlu olduğuna dair bilimsel çalışmalar halen devam etmektedir.

Jojoba yağının güçlü nemlendirici etkisi ile kafa derisindeki kuruluk giderilir ve saç kökleri daha da güçlenir. Böylelikle saçlar daha sağlıklı ve güçlü uzar.Aynı zamanda kuruluktan ötürü oluşan kepek sorunlarında da etkili olarak kullanılabilir

Antibakteriyel ve antifungal özellikleri tırnak enfeksiyonlarına karşı ekstra koruma sağlar. Ve de tırnakların kırılmasını önleyen ve güçlenmesini sağlayan E vitaminini içerdiğinden tırnak bakımında rutin olarak kullanımında fayda sağlanabilir.Saç ve Saç Derisini NemlendirirÜzüm çekirdeği yağının, muhteşem bir E vitamini kaynağı olduğundan bahsetmiştik. E vitamininin en önemli işlevi ise uygulandığı bölgeye yoğun nem sağlaması. Bu nedenle üzüm çekirdeği yağının da saçlara uygulandığında nem kazandırdığını, kuru saç ve saç derisini nemlendirerek kaşıntıyı da engellediğini söyleyebiliriz. Üstelik tüm bunları, saçları kesinlikle ağırlaştırmadan sağlıyor.

      Saç Dökülmesini ÖnlerÜzüm çekirdeği yağı, saç dökülmesini önlemede de oldukça etkili. Çünkü    bu yağ, antioksidan bakımından son derece zengin bir yağ çeşidi. Bu da vücutta dolaşan serbest radikallerin vereceği zararın önlenmesi anlamına geliyor. Özellikle hormonal dönemlerde yaşanan saç dökülmesi ve saç kaybı gibi etmenler tam da bunun habercisiyken, üzüm çekirdeği yağının bu etmenle mükemmel şekilde baş ettiğini söylemek istiyoruz. Saçların güçlenmesini sağlayan ve dökülmeleri azaltan bu yağ, böylece daha gür saçlara kavuşmamızı sağlıyor.

Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir?

Şifalarıyla hemen hemen her evde bulunan çam terebentin yağının sizlere sağladığı faydaları merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. İşte mucizelerle dolu çam terebentin yağının faydaları:

Saçlarınıza sağlık katmak istediğinizde listenizin en başında çam terebentin yağı olmalıdır. Çünkü çam terebentin yağı antiseptik özelliklere sahip bir yağdır. Bu nedenle saç diplerinizin beslenmesini ve canlanmasını sağlar. Saç diplerinizi etkilediği gibi saç uçlarınızı da onarıcı özelliktedir..

 • Antibakteriyel bir yağ olan çam terebentin yağı, cilde uygulandığında cilt üzerinde   oluşacak enfeksiyonları önler. Varsa kısa sürede yok eder.
 • Kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği de tercih edilmesinin bir diğer nedenidir. Çünkü çam terebentin yağı kan dolaşımınızı hızlandırarak sizi daha aktif hale getirecek ve enerji verecektir.
 • Cilt maskelerinde kullandığınızda, kırışıklık önleyici rolünü görebilirsiniz. Özellikle dudak ve göz kenarlarında oluşacak kırışıklıkları çam terebentin yağı ile önleyebilirsiniz.
 • Cilt problemlerinde; egzama ve sivilce gibi durumlarda çam terebentin yağını kullanarak şikayetçi olduğunuz sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Hücrelerinizi yenileyerek daha sağlıklı cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Eğer kuru bir saça sahipseniz, çam terebentin yağı ile saçlarınıza yumuşaklık katabilirsiniz.
 • Kadın ve erkeklerde sıkça karşılaşılan kepeklenme problemlerini de çam terebentin yağı ile ortadan kaldırmanız mümkündür. Saç diplerinizin nem dengesini korur ve dökülmeleri engeller.
 • Hint Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  Hint yağı özellikle saça olan faydaları ile beraber ön plana çıkıyor. Özellikle yıpranmış ya da dökülmekteolan saçlar için, düzenli ve dengeli şekilde kullanılabilecek bitkisel kaynaklar arasında yer alır.- Saç dökülmesine karşı etkilidir.

– Saçların özellikle daha hızlı şekilde uzamasını sağlar  –  Yeni saçlar çıkmasını sağlar ve saçların    daha gür hale gelmesine olanak tanır.  – Saç sağlığını korur.- Kepek oluşumuna karşı önleyicidir  – Saçların parlamasını sağlar.
 Hint Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?
Hint yağının mucizelerinden biri olarak cilde faydaları ön plana çıkmaktadır. Özellikle cilt   hücrelerinin       yenilenmesine olanak tanıdığını söylemek mümkündür. Böylece ölü hücreler dışarı atılırken yerine yeni hücreler gelir ve bu da cildin gençleşmesine olanak tanır. Bu doğrultuda yanık ve izler ile beraber hatta çatlakların da önüne geçer ve önemli oranda azaltır. Aynı zamanda antimikrobiyal bir özelliğe sahip olduğunu eklemek mümkün. Tüm bunlara paralel olarak kan akışını önemli oranda artırılması ile beraber, bu sayede cildin Çok daha genç görünmesine imkan verir.

      Badem yağı cilt konusunda ne işe yarar ?

Gıda takviyesi olarak kullanılan doğal ürünlerin çok büyük bir kısmı doğrudan cilde    uygulandığında da aynı faydayı sağlar. Gücü ve parlaklığı arttırmak için saçlarınızda badem yağı kullanmak çoğu insan için düşük risklidir ve çok etklidir. Aynı şekilde cilt bakımında badem yağı kullanımı da aynı derecede etkilidir. E vitamini cilde en iyi etki eden, cildin parlaklığını ve esnekliğini artıran bir vitamindir. Bu vitamini eczaneden satın alarak cilt bakım ürünlerinizin içine ekleyebilirsiniz. Badem yağı ise içeriğindeki doğal e vitamini sayesinde cildinizin bakımını yapar. Badem yağı kirpik tedavisinde kullanılan bir yağdır. Kirpiklerin çeşitli hastalık ya da çevresel nedenlerle dökülmesi, yanması ya da kesilmesi gibi durumlarda kirpiklerin hızla uzaması için badem yağı düzenli olarak uygulanır. Ayrıca kaşların daha fazla ve gür çıkması için de badem yağı uygulanması tavsiye edilir.

      Saçı güçlendirir ve onarır

Saçları tedavi etmek için belirli yağların kullanılması, kırılmaya ve çatallaşmış uçları azaltmaya yardımcı olur.  Badem yağı gibi doğal yağlar düzenli olarak kullanıldıklarında saç tellerinin güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda saç şekillendirme işlemleri sırasında sürtünmeyi azaldır. Bu da saçın işlem sırasında zarar görmesini, kırılmasını engeller.

Herhangi bir şekilde ısı ile saçlarınızı şekillendirme işlemine başlamadan önce  kesinlikle   saçınıza saf badem yağı sürmeyin. Yağ, saç folikülünüzün etrafında ısınır ve saç derinizi veya saçın kendisini yakabilir. Saçlarınızı ısı işlemlerinden korumak için düzenli olarak badem yağı maskesi yapmanız ve sonrasında durulamanız gerekir.

      Saçınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilir

Badem yağının saç uzamasında etkili olduğunu kanıtlayan klinik çalışmalar yoktur. Ama  bildiğimiz şey şu ki; badem yağı saçı daha güçlü ve çatallaşmış uçlara daha az eğilimli hale getirebilir, bu da saç uzamasının hasar gören saçları kaybetmekle yavaşlamayacağı anlamına gelir. Badem yağı, doğal bir antioksidan olan yüksek miktarda E vitamini içerir. Antioksidanlar saçınızdaki çevresel stresle mücadele ettiği için de saçlarınız daha genç ve sağlıklı görünür.

Lavanta yağının cilde faydaları

Serbest radikallere karşı korur: Bir antioksidan olan lavanta yağı cildi çevreden gelen faktörlere karşı korur. Serbest radikaller bağışıklık sisteminizi kapatabilir ve vücudunuza zarar verebilir. Lavanta yağı, hastalıkları önlemek ve tersine çevirmek için çalışabilen doğal bir antioksidandır. Yüzdeki ince çizgiler ve kırışıklıklardan da kısmen serbest radikaller sorumludur. Antioksidan özellikler sayesinde ince çizgilerin azalmasında da faydalı olabilir.

Cildi rahatlatır: Lavanta yağının mantar önleyici özelliklerinin olduğu ve iltihap önleyici etkiye sahip olabileceği de söyleniyor. Bu sayede cildi rahatlatmasıyla da biliniyor.

Sivilceleri iyileştirebilir: Antibakteriyel özellikleri ve antienflamatuar etkisi sayesinde sivilceleri önleyebilir. (*) Lavanta yağını sivilce için kullanmak istiyorsanız hindistan cevizi yağı veya başka bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinize uygulayın.

Yaraları iyileştirebilir: Yağın ağrı kesici ve uyuşturucu etkisi iltihabı yatıştırmaya yardımcı olurken, içindeki beta-karyofillen de doğal bir iltihap önleyici görevi görebilir.(*) Bazı araştırmalar lavanta yağının cilt dokusunun iyileşmesini desteklediğini de gösteriyor. (*)

Enfeksiyonları önler: Bakteri ve mantar önleyici özellikleri sayesinde yaralanmalarda kapılan enfeksiyonları önleyebildiği söyleniyor(*)

Cildi aydınlatır: Lavanta yağı, iltihabı azalttığı için cildin aydınlanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca koyu kahverengi lekeler ve kızarıklığı azaltmaya da yardımcı olur.

Load More Related Articles
Load More By Şimşek
Load More In Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Check Also

SUMAK NEDİR,FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR

Tam bir şifa kaynağı olarak bilinen sumağın insan vücudu üzerinde çok sayıda faydası vardı…