Plastikteki tehlikeli madde

1 numara: PET veya PETE polietilen veya polietilen terefitalat anlamına gelir. Genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu yumuşak pet şişelerde kullanılır. Fitalatların vücutta östrojen hormonu gibi davrandığı gösterilmiştir. Genelde tek kullanımlık ürünlerdir.

2 numara: HDPE Yüksek yoğunluklu polietilenin kısa yazılışıdır. BPA içermez ancak fitalat içerebilir. Genelde deterjan ambalajları için tercih edilir. Plastik şişelerde de kullanılabilir.

3 numara: PVC ya da V polivinil klorür demektir. Streç film, dış mekan eşyaları, plastik zemin malzemesi, plastik ambalajlarda kullanılır. Pencere çerçeveleri ve su geçirmez botlarda da kullanılır.

4 numara: LDPE düşük yoğunluklu polietilenin kısa yazılışıdır. Çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunabilir. Leğen, kova, tel kablolarda da kullanılır.

5 numara: PP polipropilenin kısaltmasıdır. En güvenli plastik türü olarak kabul edilir. Bulaşık makinesinde yıkanabilir.

6 numara: PS polistirendir. Yemek paketleri, plastik bardak ve tabaklar, kaşık gibi maddelerde kullanılabilir. Market etlerini satın alırken konulan plastik kaplar, özellikle köpük tabaklar ve fast food ürünlerin konulduğu tabaklar, saklama kaplarında yer alır. Kanserojen bir madde olan benzen kullanılarak elde edilir.

7 numara: Diğer plastikleri kapsar (PC polikarbonat, PLA poliamid, SAN akrilonitril stiren, akrilik plastikler, PAN poliakrilonitril, biyoplastikler).

Belirli bir plastik türüne ait olmayıp belirtilen 6 türün haricindeki tüm plastiklere verilen ortak numaradır.

Bu plastiklerde sağlık için en önemli tehlike arz eden çeşitli kimyasallar yer alır. Bunlardan biri de Bisphenol A (BPA) denen maddedir. Bu madde polikarbonatı çok sert ve cam gibi parlak hale getirmek için kullanılır. BPA’nın hormonal sistemde bozukluğa neden olduğu yönünde bulgular vardır.

Plastiklerin relatif tehlike skoru
Plastiklerin relatif tehlike skoru, doğrudan insan vücuduna verdikleri zarara göre değil, parçalanmaları ve bozulmaları sırasında açığa çıkan maddeler göz önüne alınarak oluşturulmuştur. En zararlı plastikler kanserojen, mutajen etki gösteren bileşikler içerenlerdir.

En zararlı plastik PVC
Araştırmalara göre, en fazla karşılaştığımız plastik türleri arasında en zararlısı PVC’dir (3 numara). Bu plastikte relatif tehlike skoru en yüksek 10551 olup diğer plastik türü ise 1630 skoruyla PS’dir (6 numara).

Diğer plastikler (7 numara) grubunda yer alan ve Bisfenol A içeren plastiklerde ise tehlike skoru en yüksek 7139’dur.

2 ve 4 numaradaki yüksek ve düşük yoğunluklu polietilenlerin tehlike skoru 11 olup, 1 numaralı plastik ambalaj maddesi PET’in skoru 4’tür.

En güvenilir plastik türü olarak bilinen PP’nin (5 numara) tehlike skoru ise 1 olarak kabul edilmektedir.

Plastiklerin tehlikelerinden nasıl korunuruz?
Asitli yiyecek ve içeceklerin plastik yerine cam ambalajlı olanlarını tercih edin.
Yoğurt yaparsanız plastik kaplarda mayalamayın.
Yiyecek kaplarını çelik, cam, tahta olanlardan seçin.
Streç film, köpük tabak, bardak gibi malzemeleri mümkünse kullanmayın.
Damacana suları 48 saatten fazla bekletmeyin, güneşe maruz bırakmayın.
Plastik torba kullanımını en aza indirin, hatta mümkünse hiç kullanmayın.
Plastik şişelerde veya ambalajlarda üçgen içinde 3, 6, 7 rakamı olanları kullanmayın. Bu rakamları bulundurmayan damacana ve plastik ambalajlar ise daha şüphelidir.
Midyelerde mikroplastik ve ağır metal oranı yüksektir, mümkünse uzak durun.
Mikrodalga fırında gıda ısıtırken plastik tabak, bardak, kaşık gibi malzemeler kullanmayın.
Sindirim yoluyla bilmeden aldığımız mikroplastiklerin atılmasını sağlamak için güçlü bir bağırsak bariyerine ihtiyaç vardır. Bunun için kişiye uygun probiyotikler kullanın.

Load More Related Articles
Load More By Şimşek
Load More In Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

ARI POLENİ SAÇA VE CİLDE FAYDALARI

  Arı poleni nedir? Faydaları ve zararları nelerdir? Günlük tüketim miktarı Doğanın b…